علوم تجربی دبستان مبحث سفر به اعماق زمین

حجم فایل : 2.0 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 16
بنام خدا علوم تجربی ششم دبستان
مبحث : سفر به اعماق زمین
درون زمین آن قدر گرم است که سفر به اعماق زمین در حال حاضر غیرممکن است .
زمین شناسان به دو روش مستقیم و غیر مستقیم به مطالعه ی درون زمین می پردازند .

مطالعه درون زمین
الف- حفر چاه های عمیق
ب- بررسی و مطالعه مواد مذابی که از درون زمین بیرون می آید .
ج- عکس برداری

نکته : از آنجا که عمیق ترین چاهی که تاکنون حفر کردند حدود 13 کیلومتر بوده و در حالی که شعاع زمین حدود 6400 کیلومتر است ،‌پس مطالعه ی غیر مستقیم و با امواج لرزه ای مفیدتر است . مطالعه مستقیم الف- استفاده از امواج لرزه ای ، چیزی شبیه به لرزش تلفن همراه هنگامی که روی ویبره است .
ب- چشمه های آب گرم
ج – شهاب سنگ هایی که روی زمین می افتند . مطالعه غیر مستقیم آیا تا کنون توجه کردید که در روز چهارشنبه سوری وقتی ترقه ای می ترکد شیشه های ساختمان می لرزد و یا وقتی تلفن همراه روی میز در حالت ویبره زنگ می خورد ، میز میلرزد و یا هنگام رعد و برق های قوی ، ‌لرزش شیشه و ساختمان را کاملا حس می کنید .
این ها همه مثال هایی از امواجی هستند که باعث لرزش اجسام می شوند .
وقتی سر خود را روی یک سر میز می گذارید و ضربه ای به سر دیگر میز وارد می کنید ،‌کاملا صدا و ضربه را حس می کنید . یعنی موج از یک طرف میز به طرف دیگر رسیده است .
اگر تلفن همراه در حال ویبره را روی تشک تخت بگذارید و بار دیگر روی میز آهنی بگذارید ،‌ لرزش کدام بیشتر حس می شود ؟ مسلّما لرزش روی میز آهنی چون سفت تر است ،‌ بیشتر است . لرزش لرزش در اشیای سخت سریع تر از اشیای نرم منتقل می شود پس امواج لرزه ای درون زمین ،‌از سنگ های سخت و متراکم ،‌ تندتر و از سنگ های نرم و کم تراکم ،‌ کُندتر عبور می کند .
دانشمندان با استفاده از تغییرات سرعت امواج لرزه ای در بخش های مختلف درون زمین به ویژگی های لایه های درونی زمین پی می برند .
هرچه از سطح به عمق زمین پیش می رویم ، به علت سنگینی لایه های بالایی ،‌تراکم مواد بیشتر می شود .
از روی تغییرات سرعت عبور امواج لرزه ای زمین شناسان به حالت جامد ، مایع و نرم بودن لایه ها پی می برند . امواج لرزه ای ساختمان درونی زمین بر اساس ترکیب شیمیایی و جنس مواد تشکیل دهنده ، به سه لایه تقسیم بندی می شود :
• پوسته
• گوشته
• هسته لایه های درونی زمین از نظر ترکیب شیمیایی ساختمان درونی زمین بر اساس حالت مواد تشکیل دهنده ( جامد، مایع و خمیری ) به پنج بخش تقسیم بندی می شود:
• سنگ کره
• خمیر کره
• گوشته ی زیرین
• هسته ی خارجی
• هسته ی داخلی لایه های درونی زمین از نظر مواد تشکیل دهنده شامل پوسته و قسمت جامد بالایی گوشته است.
روی قسمت خمیرکره حرکت می کند.
حالت فیزیکی آن جامد است.
ضخامت این بخش حدود 100 کیلومتر است. سنگ کره از زیر ...